"Jeśli chcecie uczcić poległych bohaterów
W trakcie zorganizowanego jesienią 2007 r. obozu członkowie Magurycza i wolontariusze oczyścili cmentarz odsłaniając pola grobowe. Częściowo zachowany mur cmentarza został oczyszczony z mchów, porostów i drobnej roślinności przerastającej szczeliny, a także nawianej ziemi. Całość powierzchni murów oraz stel znaczących pochówki została nasączona środkami grzybobójczymi. Nadto został wyremontowany piaskowcowy nagrobek, który ufundowała rodzina jednego z pochowanych żołnierzy. Nagrobek ten był przewrócony, a kamienny krzyż złamany w pół. Wszystkie części nagrobka zostały oczyszczone, poprawnie ustawione i zespolone, a krzyż sklejony i umieszczony na cokole na dyblu nierdzewnym.
Pochowanych: 60 żołnierzy armii austriackiej i 76 armii rosyjskiej. Cmentarz położony jest w lesie poniżej grzbietu Magury Małastowskiej w odległości kilkudziesięciu metrów od drogi leśnej. W 2008 r. nie figurował w rejestrze zabytków. Do czasu rozpoczęcia prac porządkowych i odtworzeniowych Nadleśnictwo usunęło większe drzewa w obrębie częściowo zachowanego kamiennego wału okalającego cmentarz. Pola grobowe były nieczytelne, zniszczeniu uległ kopiec-piramida stanowiący dominantę na wprost wejścia na cmentarz. Tablica inskrypcyjna, pierwotnie umieszczona w licu piramidy spadła i rozbiła się. Krzyże drewniane przegniły. Stan cmentarza był zły na skutek upływu czasu i braku jakiejkolwiek konserwacji. Z uwagi na znaczne rozmiary cmentarza i jego stan zachowania koniecznym było rozłożenie prac na etapy.
Rok 2009
- zostały usunięte kolidujące z założeniem samosiejki drzew, krzewów i karpin na terenie cmentarza i wydzielonej działki cmentarnej,
- zdjęto z terenu cmentarza warstwy ściółki i ziemi (około 50 m3) do poziomu pierwotnego odsłaniając 38 pól grobowych i całego założenia,
- uporządkowano kamienne obramienia pól grobowych,
- oczyszczono materiał skalny (wał, piramida, obramienia pól grobowych) z mchów i porostów oraz zabezpieczono środkami powstrzymującymi rozwój mikroorganizmów,
- opryskano teren działki cmentarnej środkami powstrzymującymi rozwój roślinności,
- oczyszczono, odgrzybiono i zaimpregnowano elementy tablicy inskrypcyjnej.
Rok 2010
- usunęli część karpin z terenu cmentarza. Z uwagi na brak możliwości zastosowania ciężkiego sprzętu to żmudne zajęcie było wykonywane ręcznie przy użyciu prostych narzędzi,
- skosili roślinność bujnie porastającą oczyszczony w ubr. cmentarz,
- usunęli z obszaru wokół cmentarza wyznaczonego przez słupki HV warstwę ściółki i ziemi (około 50 m3) do poziomu pierwotnego,
- odtworzyli pierwotny system odwodnienia powyżej szańca,
- zebrali rozrzucone na dużej powierzchni kamienie z których wzniesiono wał i piramidę. Zostały one oczyszczone i ułożone. Część ubytków w szańcu została uzupełniona gliną i materiałem skalnym – szaniec został wzniesiony w ten sposób, że gliniany trzon obłożono kamieniami, - osadzili dwa zrekonstruowane w 2009 r. krzyże znaczące pola grobowe.
Rok 2011
Rok 2011 Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy wystąpiło do Urzędu Gminy Uście Gorlickie z wnioskiem o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji celu publicznego: remont i rekonstrukcja cmentarza wojennego nr 58 położonego na działce nr 183/8 w Nowicy. 31 maja 2011 r. Wójt Gminy Uście Gorlickie wydał decyzję określając warunki i wymagania dla inwestycji. Dla działki ewidencyjnej nr 183/8, na której zlokalizowany jest cmentarz nr 58, nie została urządzona księga wieczysta, właścicielem przedmiotowej nieruchomości ujawnionym w rejestrze gruntów jest Skarb Państwa. W toku postępowań przed Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i Starostą Gorlickim musieliśmy wskazać na tytuł prawny do przedmiotowej nieruchomości. Dlatego złożyliśmy wniosek do Starosty Gorlickiego o wyrażenie zgody na prowadzenie prac remontowych. Zleciliśmy Panu Eugeniuszowi Zawałeniowi sporządzenie programu konserwatorskiego dla cmentarza. W dniu 17 sierpnia 2011 r. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków Krakowie Delegatura w Nowym Sączu wydał pozwolenie na przeprowadzenie remontu odtworzeniowego, a Starosta Gorlicki udzielił Stowarzyszeniu Przyjaciół Nowicy pozwolenia na budowę dla inwestycji: remont odtworzeniowy cmentarza wojennego Nr 58 Przysłup na zboczu Magury Małastowskiej na działce 183/8 położonej w Nowicy. Stowarzyszenie ustanowiło kierownika budowy – Andrzeja Guzika i inspektora nadzoru inwestorskiego – Bogusława Wąsika, dokonało stosownych zgłoszeń w nadzorze budowlanym.
Szymon Modrzejewski wraz z wolontariuszami Magurycza w okresie wrzesień/październik kontynuował usuwanie i wypalanie karpin z szańca i terenu cmentarza, odtworzył na długości ok. 30 m szaniec, oczyszczając i zabezpieczając materiał skalny, wyprofilował kąt nachylenia oraz usunął nadmiar ziemi z otoczenia cmentarza. Po uprawomocnieniu się decyzji budowlanej została rozebrana piramida i wykonano wykop pod betonowe elementy konstrukcji piramidy, została zabezpieczona tablica inskrypcyjna. Osadzono dwa kolejne drewniane krzyże, wykonane w ubr.
W październiku wykonane zostały z żelbetonu, zgodnie z projektem: podstawa fundamentowa i trzon dominanty. Specjalistyczne prace wykonała firma MINSTRELart. z Gorlic W latach 2010-2011 na cmentarzu zostały ustawione 4 zrekonstruowane krzyże. Dwukrotnie złożyli wizytę na cmentarzu przedstawiciele Austriackiego Czarnego Krzyża z Górnej Austrii.
Prace w 2010 r. zostały sfinansowane przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
Rok 2013
- Rekonstrukcja dominanty/piramidy. Pierwotnie piramida miała konstrukcję ziemno-kamienną, która z biegiem lat uległa destrukcji. Uzyskany po rozbiórce piramidy materiał skalny był niewystarczający dla jej odtworzenia zgodnie z zatwierdzonym projektem, dlatego zdecydowaliśmy się obmurować wykonany w 2011 r żelbetonowy trzon betonowymi bloczkami. Warunkiem przystąpienia do rekonstrukcji piramidy było wykonanie żelbetonowej podstawy fundamentowej piramidy – specjalistyczne prace betoniarskie wykonała firma Moduł z Gorlic. W okresie 16 września – 19 października wolontariusze Magurycza obmurowali betonowymi bloczkami trzon piramidy, który w kolejnym sezonie zostanie obłożony kamienną okładziną.
- Rekonstrukcja krzyży znaczących mogiły. W wyniku rekonesansu przeprowadzonego przez przedstawicieli austriackiej organizacji Czarny Krzyż (oddziały Górna Austria i Voralberg) organizacja ta zadeklarowała sfinansowanie do roku 2014 r. pozostałych krzyży, które zostały zamówione u Tadeusza Knapika. Wykonawca dostarczył i zamontował 10 krzyży, zostały wylane podstawy fundamentowe pod 24 krzyże, które sukcesywnie będą montowane w 2014 r.
Prace na cmentarzu zostały sfinansowane ze środków przekazanych na ten cel Stowarzyszeniu Przyjaciół Nowicy przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz, po raz pierwszy, austriacki Czarny Krzyż.
- Krzyż wieńczący piramidę. Krzyż wykonany przez Tadeusza Knapika został przywieziony w sierpniu, jego montaż wymagał zaangażowania specjalistycznego dźwigu. Wobec braku drogi dźwig mógł wjechać na teren działki cmentarnej tylko przy odpowiednich warunkach – suchy, stabilny grunt. Ostatecznie krzyż został osadzony 14 września, następnie zostały wykonane: instalacja odgromowa, okładziny i obróbki blacharskie. Wstępnie zakładaliśmy prowizoryczne zabezpieczenie łączenia krzyża i żelbetonowego trzonu piramidy – po konsultacjach z kierownikiem budowy, autorem projektu i wykonawcą zdecydowaliśmy się zlecić nie przewidywaną pierwotnie rekonstrukcję daszka. 30 września wykonawca poinformował nas o zrealizowaniu zadania. Tym samym odtworzona została dominanta cmentarza 58.
- Rekonstrukcja ogrodzenia/szańca. W dn. 3 – 18 października odbył się obóz konserwatorski zorganizowany przez Stowarzyszenie Magurycz w trakcie którego kontynuowano prace ziemne i odtwarzanie szańca/ogrodzenia. Zgodnie z zaleceniami Mariusza Ramsa uczestnicy obozu wykonali odwodnienie, które ma zapobiec podsiąkaniu podstawy (fundamentu) piramidy. Większa część tych prac, ze względu na trudne warunki terenowe, wykonana została ręcznie (w miarę możności posiłkowano się małą koparką należącą do jednego z miejscowych wolontariuszy). Stok powyżej piramidy został tak wyprofilowany, aby odprowadzać wodę na zachód i wschód od piramidy, do tego odpływu została skierowana także woda spływająca z piramidy po jej północnej ścianie. Zrekonstruowano 15 mb zniszczonego kamienno-ziemnego muru cmentarnego wybiegającego na wschód i zachód ze ścian kamiennej piramidy/dominanty cmentarza. Ponadto uzupełniono dwie wyrwy w murze oraz usunięto z muru cmentarnego 7 pni bukowych (w tym przy wejściu na cmentarz). Dzięki usunięciu pni mur nie będzie zapadał się. Miejsca po usuniętych pniach zostały doraźnie uzupełnione zachowanym materiałem skalnym i gliną. Prace te wykonano ręcznie, by ograniczyć ingerencję w strukturę muru i zapobiec powstaniu dodatkowych ubytków.