Inne wydarzenia

WIZYTA DZIECI UCHODŹCÓW Z CZECZENII


Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy we współpracy z Fundacją dla Ziemi na początku maja 2011r. zorganizowało pobyt grupy dzieci z Czeczenii w gospodarstwie agroturystycznym Nowica 21 prowadzonym przez Alinę i Leszka Wronowskich. Dzieci zaprezentowały przygotowane przez siebie przedstawienie oparte na tradycyjnej bajce czeczeńskiej. Młodzi wykonawcy zostali nagrodzeni owacjami przez mieszkańców Nowicy oraz Krynicy gdzie również spektakl został pokazany.

"Bardzo dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu wszystkiego, w kontaktach. Wyjazd był bardzo udany, mam nadzieję, że oba występy też (myślę o publiczności, bo dzieci były zachwycone). Kuchnia Leszka- jedna z najlepszych, z jaką mieliśmy do czynienia.Trochę powrót do młodości, bo mieszkamy, w tzw. społeczności alternatywnej pod Lublinem, ale około 20 lat temu był wśród naszych przyjaciół pomysł przeniesienia się całej naszej grupy właśnie do Nowicy.Tam mieszkała wtedy nasza koleżanka ze Zgierza, wszystko to sieci, nici, bliscy znajomi, mały świat. Dla dzieci to był wspaniały wyjazd. Powiedziały, że marzą o zgromadzeniu drewna, wybudowaniu drewnianej chatki i zamieszkaniu tam w górach..." --- Ewa Kozdraj


"Dzięki środkom Unii Europejskiej, przyznanym Stowarzyszeniu „Dla Ziemi” w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Uchodźców, realizujemy partnerski projekt naszej organizacji i Urzędu do Spraw Cudzoziemców, pod tytułem: „OBCY? Zbliżenia”. Jest to kontynuacja działań rozpoczętych w ramach Funduszy Norweskich w lutym 2009 roku. W ramach warsztatów teatralnych dzieci przygotowują przedstawienie, oparte o legendę „Dieczik pondar”, o czeczeńskim bohaterze.

W 2009 roku zrealizowaliśmy przedstawienie oparte o inną legendę, o Pharmacie- czeczeńskim Prometeuszu. Dzieci uczą się tradycyjnych pieśni i tańców. Wydaliśmy także, dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego śpiewnik czeczeńsko- polski. Grupa chłopców uczy się gry na bębnach, poznając nowe rytmy, akompaniując także do przedstawień."

(Fundacja dla ziemi)

RENOWACJA ZABYTKÓW MAŁEJ ARCHITEKTURY


Stowarzyszenie podjęło się zadania zinwentaryzowania i odnowienia zabytkowych krzyży oraz przydrożnych kapliczek, które znajdują się w Nowicy. Wspólnie z ks. Janem Pipką z Bractwa "Sarepta" sfinansowaliśmy zakup na Słowacji dwóch blach przedstawiających Chrystusa Ukrzyżowanego. Stare blachy, których nie udało się odnowić eksponowane są na terenie ośrodka rekolekcyjnego. Nowe zostały poświęcone w święto Archanioła Michała (odpust w cerkwi na Przysłupiu) i zawieszone na odnowionych krzyżach. W lecie 2007 roku wspólnie ze Stowarzyszeniem "Magurycz" wytypowaliśmy kamienne krzyże przydrożne wymagająca natychmiastowej interwencji konserwatorskiej. W trakcie zorganizowanych w sierpniu i wrześniu obozów kamieniarzy zostały oczyszczone i zabezpieczone kolejne krzyże i kapliczki. Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy zebrało wśród swoich członków 1.400zł, które przeznaczone zostały na zakup materiałów konserwatorskich.