Inne wydarzenia



Antonycz w domu

W ramach VII Spotkań Teatralnych INNOWICA 2014 odbyła się premiera widowiska poetycko-muzycznego "Antonycz". W tym wyjątkowym projekcie wzięli udział znakomici artyści z Polski i Ukrainy:
 
  • Jurij Andruchowycz (Ukraina) - recytacje
  • Uliana Horbaczewska (Ukraina) -śpiew
  • Mark Tokar (Ukraina)  - bass
  • Ryszard Latecki (Polska) - trąbka, syntezatory analogowe, harmonium, pseudo instrumenty
  • Bart Pałyga (Polska) - instrumenty smyczkowe, śpiew, fujary i inne
Bohdan Ihor Antonycz jest jednym z najważniejszych i jednocześnie najbardziej zagadkowych ukraińskich poetów minionego wieku. Dzisiaj zapewne można by go nazywać „kultowym”, ale to określenie i tak nie byłoby w stanie w pełni określić wyjątkowości tej postaci. Intensywne życie Antonycza, przerwane w wyniku choroby zaledwie w wieku 27 lat, prawdopodobnie stało się tą okolicznością, dzięki której pozostał on tak bliski ludziom młodym, kimś na wzór lwowskiego Jimma Morisona lat 30-tych.
 
Antonycz urodził się w Nowicy. Dlatego nasz projekt pod roboczą nazwą „Antonycz w domu”, jest próbą otworzenia poetyckich światów Antonycza, przede wszystkim poprzez deklamację i muzykę. Skala naszych artystycznych poszukiwań jest maksymalnie szeroka – od tradycyjnego łemkowskiego folkloru do postrockowej psychodelii. Staraliśmy się, aby równie wieloplanowy był wybór tekstów. Oprócz oryginalnych poezji Antonycza (niektóre wykonywane są w nowych, specjalnie przygotowanych dla tego projektu polskich przekładach), znajduje się kilka fragmentów z mojej powieści „Dwanaście kręgów” - fragmenty mistyfikowanej biografii poety.
 
Trzy części naszego programu – to trzy wersje Antonyczowskiego „bycia w domu” 
1) dzieciństwo, Łemkowszczyzna, Nowica 
2) Lwów jako surrealistyczne megapolis 
3) wieczność i kosmiczny „dom za gwiazdą”.
 
Od siebie dodam, że szczególny sens projektu we współpracy ukraińskich wykonawców z polskimi, to nie tylko odkrywanie naszej wspólnej spuścizny, ale i tworzenie wspólnego Novum, które –mam nadzieję, nie na darmo- współbrzmi z nazwą Nowica
 
Uliana Horbaczewska, Mark Tokar, Bartek Pałyga i Ryszard Latecki we wspólnym przedsięwzięciu ….Czy możliwe są inne okoliczności abym mógł marzyć o współpracy z tak bardzo utalentowanymi osobami? Dziękuję Antonyczowi za to, że do tego doprowadził.

10. 06. 2014 --- Jurij Andruchowycz


W trakcie ostatnich miesięcy wiele mówi się o Ukrainie, potrzebie budowania mostów pomiędzy Polską a Ukrainą, Ukrainą a Europą. Nie stanie się to jednak możliwe bez wzajemnego poznawania się, wspólnej pracy i realizacji projektów przybliżających kulturę ukraińską w Polsce, a polską na Ukrainie. Dlatego szczególnie interesująca wydaje się próba rekonstrukcji pejzażu semantycznego polsko-ukraińskiego pogranicza. Projekt „Antonycz w domu” to wspólne polsko-ukraińskie poszukiwanie przedwojennych światów, zarówno tych, które poetę kształtowały, jak i tych które on sam tworzył. To autorska, fantastyczna i przepełniona tajemnicą artystyczna wizja miejsc ważnych dla przestrzeni kulturowej obu krajów: Łemkowszczyzny i Lwowa, które Antonycz w genialny sposób przetwarzał i wpisywał w kontekst człowieczeństwa i wieczności.
 
Polscy i ukraińscy artyści: Uliana Horbaczewska, Jurij Andruchowycz, Mark Tokar, Bartek Pałyga i Ryszard Latecki, pochylając się nad spuścizną genialnego poety kulturowego pogranicza odczytują ją przez pryzmat XXI wieku.
 
Wybrane wiersze („Ballada o błekitnej śmierci”, „Pieśń o niezniszczalności materii”, „Noc na placu Jura” i in.), uzupełnione o fragmenty tekstów Jurija Andruchowycza tworzą dynamiczną opowieść o poetyckich wędrówkach Antonycza, jego poszukiwania i wątpliwościach. Artyści genialnie budują atmosferę i klimat towarzyszących poecie przemian. Recytacji i śpiewowi towarzyszy dynamiczny, wciągający i trzymający w napięciu akompaniament starannie dobranych do projektu instrumentów, a słuchacz ma wrażenie, że znalazł się w środku wirujących tajemniczych światów gdzie rzeczywistość spotyka się z fantastyką.


11..06.2014 --- dr Katarzyna Jakubowska-Krawczyk (Katedra Ukrainistyki UW)

================================================

Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy i Katedra Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego z przyjemnością informują, że konkurs na nowe przekłady wierszy Antonycza wygrali:

  1. Agnieszka Matkowska
  2. Maciej Piotrowski
  3. Sylwia Salamaj

Nagrodą jest druk wybranych przekładów w tomiku wierszy Bohdana Ihora Antonycza oraz ikona na szkle autorstwa znanego lwowskiego artysty Ostapa Łozińskiego.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy,

Dr Katarzyna Jakubowska-Krawczyk (UW)
Dr Lidia Stefanowska (UW)
Mateusz Sora (Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy)


============================================================

WIZYTA DZIECI UCHODŹCÓW Z CZECZENII


Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy we współpracy z Fundacją dla Ziemi na początku maja 2011r. zorganizowało pobyt grupy dzieci z Czeczenii w gospodarstwie agroturystycznym Nowica 21 prowadzonym przez Alinę i Leszka Wronowskich. Dzieci zaprezentowały przygotowane przez siebie przedstawienie oparte na tradycyjnej bajce czeczeńskiej. Młodzi wykonawcy zostali nagrodzeni owacjami przez mieszkańców Nowicy oraz Krynicy gdzie również spektakl został pokazany.

"Bardzo dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu wszystkiego, w kontaktach. Wyjazd był bardzo udany, mam nadzieję, że oba występy też (myślę o publiczności, bo dzieci były zachwycone). Kuchnia Leszka- jedna z najlepszych, z jaką mieliśmy do czynienia.Trochę powrót do młodości, bo mieszkamy, w tzw. społeczności alternatywnej pod Lublinem, ale około 20 lat temu był wśród naszych przyjaciół pomysł przeniesienia się całej naszej grupy właśnie do Nowicy.Tam mieszkała wtedy nasza koleżanka ze Zgierza, wszystko to sieci, nici, bliscy znajomi, mały świat. Dla dzieci to był wspaniały wyjazd. Powiedziały, że marzą o zgromadzeniu drewna, wybudowaniu drewnianej chatki i zamieszkaniu tam w górach..." --- Ewa Kozdraj


"Dzięki środkom Unii Europejskiej, przyznanym Stowarzyszeniu „Dla Ziemi” w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Uchodźców, realizujemy partnerski projekt naszej organizacji i Urzędu do Spraw Cudzoziemców, pod tytułem: „OBCY? Zbliżenia”. Jest to kontynuacja działań rozpoczętych w ramach Funduszy Norweskich w lutym 2009 roku. W ramach warsztatów teatralnych dzieci przygotowują przedstawienie, oparte o legendę „Dieczik pondar”, o czeczeńskim bohaterze.

W 2009 roku zrealizowaliśmy przedstawienie oparte o inną legendę, o Pharmacie- czeczeńskim Prometeuszu. Dzieci uczą się tradycyjnych pieśni i tańców. Wydaliśmy także, dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego śpiewnik czeczeńsko- polski. Grupa chłopców uczy się gry na bębnach, poznając nowe rytmy, akompaniując także do przedstawień."

(Fundacja dla ziemi)

RENOWACJA ZABYTKÓW MAŁEJ ARCHITEKTURY


Stowarzyszenie podjęło się zadania zinwentaryzowania i odnowienia zabytkowych krzyży oraz przydrożnych kapliczek, które znajdują się w Nowicy. Wspólnie z ks. Janem Pipką z Bractwa "Sarepta" sfinansowaliśmy zakup na Słowacji dwóch blach przedstawiających Chrystusa Ukrzyżowanego. Stare blachy, których nie udało się odnowić eksponowane są na terenie ośrodka rekolekcyjnego. Nowe zostały poświęcone w święto Archanioła Michała (odpust w cerkwi na Przysłupiu) i zawieszone na odnowionych krzyżach. W lecie 2007 roku wspólnie ze Stowarzyszeniem "Magurycz" wytypowaliśmy kamienne krzyże przydrożne wymagająca natychmiastowej interwencji konserwatorskiej. W trakcie zorganizowanych w sierpniu i wrześniu obozów kamieniarzy zostały oczyszczone i zabezpieczone kolejne krzyże i kapliczki. Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy zebrało wśród swoich członków 1.400zł, które przeznaczone zostały na zakup materiałów konserwatorskich.