wtorek, 22 maja 2012

Danyło Mowczan - ikony na nowo


Do 31 maja w sali Petrus w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu można oglądać wystawę lwowskiej galerii Iconart zorganizowaną w ramach cyklu Paleta lwowska między Sacrum a Profanum. Pokazywane są prace o tematyce sakralnej takich malarzy jak Iwanka Krypjakewycz-Dymyd, Oksana Romaniw-Triska, Petro Humeniuk, Natalia Rusecka, Ostap Lozinski, Jurij Smolski i Danyło Turecki, a także ikonopisów związanych z warsztami w Nowicy: Uliany Tomkewycz, Luby Jackiw, Konstantego Markowycza i Danyły Mowczana.

Danyło Mowczan to młody lwowski twórca, którego ikony mocno wpisują się w tradycję sztuki inspirowaną malarstwem Jerzego Nowosielskiego. Według autora współczesna ikona nie może jedynie odwzorowywać dawnych prac, powinna nosić na sobie rysy czasów jej teraźniejszych, gdyż tylko wtedy będzie ona mogła w pełni odpowiedzieć na nurtujące ludzi pytania i towarzyszyć człowiekowi w jego codziennych zmaganiach. Nie znaczy to jednak, że twórca postuluje zerwanie z tradycją - wręcz przeciwnie. Najczęściej inspiracje do swojej pracy twórczej czerpie z tradycyjnej ikony zachodnioukraińskiej, nieustannie zachwycając się jej kolorystyką. To na jej bazie, jedynie nawiązując do sztuki XX - wiecznej tworzy swoje prace.


Artysta ikony zaczął pisać podczas nauki w słynnym lwowskim Collegu Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej im. Iwana Trusza. Początkowo malował przede wszystkim kopie, potem studiując na Narodowej Akademii Sztuk Pięknych głębiej poznał teologiczne podstawy ikony i zaczął tworzyć własne kompozycje. Głęboko wierzy, że pisanie ikony jest przede wszystkim modlitwą i przebywaniem w obecności Najwyższego.

Ikony Danyły Mowczana przedstawiane były na dwóch wystawach autorskich we Lwowie oraz ponad czterdziestu zbiorowych na Ukrainie i za jej granicami. Dla autora każda z tych wystaw była ważna gdyż ikona ma służyć przede wszystkim człowiekowi. Za najważniejsze projekty, w których brał udział uważa "Świat lewkasu", "Odtworzenie raju", sympozjum sztuki sakralnej w Kijowie i plener w Nowicy, podkreślając jak ważny był dla niego panujący tam klimat modlitwy.


Obecnie Danyło Mowczan w ramach stypendium Gaude Polonia pracuje twórczo na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie 26 maja będzie miał miejsce wernisaż jego ikon w cerkwi greckokatolickiej.


Tekst: Katarzyna Jakubowska-Krawczyk
Zdjęcia: archiwum Artysty
Źródło: Droga Ikony

0 komentarze: