Ludzie

ZOSIA SZANTER (1952-2016)


Zosia Szanter zmarła w nocy z 11 na 12 listopada. Dzisiaj na warszawskich Powązkach odbyło się nabożeństwo żałobne i pogrzeb.  Pożegnał ją syn Michał i liczna grupa Przyjaciół.

Zosia zdobyła charyzmę w środowiskach związanych z Beskidem Niskim a szczególnie z dwoma łemkowskimi wsiami Nowicą i Przysłupem po zorganizowaniu w latach 1979-81 społecznej akcji remontu  zabytkowej cerkwi na Przysłupiu. Dzięki temu  uratowany został  jeden z ciekawszych        zabytków w Beskidzie Niskim.                    

Była historykiem sztuki, autorką szeregu publikacji poświęconych historii Łemkowszczyzny i sztuce cerkiewnej południowo-wschodniej Polski. Przez wiele lat kierowała Stowarzyszeniem Terka Karpacka realizując  projekt naukowo-wydawniczy „Z przeszłości Łemkowszczyzny”. Fotografowała bieszczadzkie i beskidzkie cerkwie, pisała ikony. Kochała Beskid, fascynowali ja Łemkowie. Na długo pozostanie w pamięci i sercach wielu ludzi.

 W dniu 29 listopada w księgarni MDM przy ulicy Koszykowej 34/50 o godzinie 18:00 odbędzie się prezentacja najnowszej książki Antoniego Kroha  „Za tamta górą. Wspomnienia łemkowskie”.

Autor planuje rozszerzyć program spotkania wspomnieniem o Zosi.
http://karpaccy.pl/antoni-kroh-o-lemkach/

 Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy


BAZYLI (WASYL) MICHALAK (1916 - 2010)


Kilka dni temu odszedł od Nas Wielki Człowiek, Człowiek-Historia - jeden z najstarszych mieszkańców Nowicy - pamiętający trudne losy Łemków - Wasyl Michalak. Już nigdy nie zobaczymy uśmiechu na Twojej twarzy, już nigdy nie usłyszymy Twoich opowieści - ale zawsze będziesz z nami - w Naszych sercach. Żegnaj .... i do zobaczenia, Wasylu. (luty 2010)

PIOTR SCHARFENBERG (SZAFKA)