Spotkania Teatralne INNOWICA

Po śmierci Jana Szymczyka - jednego z ostatnich w gminie Uście Gorlickie ludowych muzyków - jego dom, staje się miejscem inspirującym dla wielu młodych, pochodzących z miast grajków. Grają i opowiadają swoje historie. Z tych doświadczeń powstaje przedsięwzięcie - Spotkań Artystów - w czasie letniego przesilenia - otwarta formuła bez granic - organizowane przez "Zabrzańską Orkiestrę Rockową z Nowicy" (obecnie Nowica 9). Występowali tu m.in Bezdomne Psy, Maciek Maleńczuk, Mieczysław Litwiński, Ankh, Oranżada, Odkryta Ameryka, Złodzieje Oklasków… Przyjeżdżali chętnie malarze, rzeźbiarze... Ale najważniejsze to podróże Teatru Węgajty. Taki był początek ...

Z inicjatywy grupy miłośników wsi powstaje Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy. Po zakończeniu projektu związanego z ratowaniem tutejszej szkoły – Stowarzyszenie rozpoczyna poszukiwanie szerszej przestrzeni działań zwracając szczególną uwagę na ochronę dziedzictwa kulturowego. Udaje się namówić kilku Mieszkańców i Przyjezdnych do zwierzeń o ich Drodze - do Nowicy i tak powstaje wystawa fotografii "Nowica - jest taka wieś..." pokazywana w Nowicy, Warszawie, Gorlicach i Krakowie.

Działający w Nowicy ośrodek rekolekcyjny Bractwa Młodzieży Greckokatolickiej „Sarepta” prowadzi ks. Jan Pipka. Życzliwość, zaufanie i charyzma ks. Jana ośmielają nas, by planować kolejne przedsięwzięcia. Któregoś dnia dzwoni Piotr Bussold – obecnie szef artystyczny projektu INNOWICA. Uczestnicząc w kilku wydarzeniach (2007) w ramach Festiwalu Mniejszości Etnicznych organizowanych przez łemkowski zespół „Pod Kyczerą”, wpadł na pomysł spotkań, łączących w sobie ideę kulturowego dialogu, przenikania sztuk, działania, teatru. Kiedy? Majówka (1–3 maja). Program zaczyna szybko kiełkować. Nawiązujemy kontakty z kilkoma grupami teatralnymi z Polski i Ukrainy, które są zainteresowane uczestnictwem. Projekt spotka się z przychylnością i wsparciem Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasady Ukrainy i innych.


Pozostaje tylko kwestia – jak nazwać imprezę? Zespoły, które postanowiliśmy zaprosić, działają równolegle, ale jednocześnie poza klasycznym nurtem życia teatralnego. Unikając terminu „off” i utożsamiania naszego przedsięwzięcia z imprezami „offowymi”, postanowiliśmy, że nasz projekt będzie otwarty. Piotr proponuje nazwę „Innowica” – bo wskazuje na więź z Miejscem, by pokazać, że życie ma czasem do zaoferowania coś więcej, bo tak nieco figlarnie z angielska wskazuje na „wnętrze”, „bycie w środku”, bo kojarzy się z czymś nowym, z „innowacją”, m.in. w sposobie prezentowania sztuki. No i Spotkania Teatralne "INNOWICA" gotowe.


Owszem - towarzyszyły nam obawy, czy podołamy organizacyjnie i finansowo? Czy podołamy organizacyjnie i finansowo? Czy sprawdzi się formuła spotkań? Czy dopisze pogoda? Czy dopiszą ludzie? Stawialiśmy często czoło nieoczekiwanym trudnościom, ale dzięki wysiłkowi i bezinteresowności wielu Przyjaciół, jak np. Maciek Fronczak, który wykonał projekt graficzny materiałów informacyjnych i promocyjnych, udało się. Oczarowani miejscem i atmosferą, licznie przybyli do Nowicy uczestnicy i widzowie pierwszej edycji Spotkań, jeszcze bardziej zachęcili nas do kontynuowania przedsięwzięcia w następnych latach. Chcielibyśmy, by te Spotkania stały się trwałym elementem życia kulturalnego w Beskidzie Niskim.

listopad 2008
Bussi, Kangur, Mateusz


Wszystkie aktualności, multimedia i kalendarium
znajdują się na oficjalnej stronie Spotkań