czwartek, 22 listopada 2012

Nowickie Improwizacje (XII Międzynarodowy Festiwal Jazz Bez)


NOWICA 9, Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy i "Dzyga" zaprasza 7.12-8.12 na NOWICKIE IMPROWIZACJE, które odbędą się w Nowicy (w budynku byłej szkoły podstawowej) w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu JAZZ BEZ. Wystąpi Grupa Swobodnej Improwizacji IMPROVISION oraz PRZYJACIELE z Krakowa.

Program:

07.12 (piątek) - godz. ok. 21.00 PAPIERZ & DYMNY & GĘCA + niespodzianki

ALEKSANDER PAPIERZ - saksofonista czynnie działający na polskiej scenie muzyki jazzowej i eksperymentalnej. Obecnie współtworzy zespoły Pulsarus, Nucleon, Tomasz Różycki Quintet oraz Aloes, Cuefx Band z którymi występował m.in na festiwalach: Warsaw Summer Jazz Days, Avant Festival, Re:wizje, Art Depot, Slot Art Festival, Transvisualia, Kino na Granicy, na Festiwalu Malta, w Berlinie dla Centrum Kultury Polskiej, Era Nowe Horyzonty, w Recklinghausen, a także w Tel Avivie.

MICHAŁ DYMNY jest muzykiem improwizatorem. Gra na gitarze elektrycznej, na której wykształcił indywidualny styl oparty między innymi na technikach sonorystycznych i preparacjach instrumentu. Współuczestniczył w przedsięwzięciach organizowanych przez krakowski kolektyw Improvising Artists, a także w projektach o nazwie „Entropy" oraz „Process – Laboratory of Intuition". Współpracuje z improwizatorami z wielu krajów, brał udział w wielu festiwalach m.in. Audio Art, Unsound, Sound Exchange, PAFME Festival. W latach 2008-2009 organizował Open Sessions – otwarte sesje muzyki swobodnie improwizowanej wraz z klubem Święta Krowa w Krakowie oraz Radiem Art. Obecnie angażuje się w liczne inicjatywy związane z improwizacją kolektywną, współtworzy zespół Nucleon i HiQ oraz komponuje muzykę teatralną i filmową, działając między innymi w grupie Sound Ensemble.

KONRAD GĘCA - Samouk eksperymentujący z dźwiękiem i video. Punktem wyjścia do działań muzycznych są nagrania terenowe, feedback oraz dźwięki generowane przy pomocy dyktafonów, trąbki jak i samego miksera, który jest głównym instrumentem.


08.12 (sobota) - godz. 18.00 IMPROVISION IV + niespodzianki

Synergia pięciu żywiołów. Każdy koncert jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Muzykowanie kreatywne jest naszą pasją!

ANDRZEJ "AMOK" TURCZYNOWICZ – plastyk, muzyk-intuicjonista, instrumentalista, improwizator. W latach szkolnych związany z alternatywnym środowiskiem krakowskim: Teatrem T. Kantora, Piwnica pod Baranami, Studiem Adama Macedońskiego. Ma na swoim koncie wystawy: Galeria Krzysztofory, Jazz Klub Helikon, Jaszczury (Kraków), Kampen Verksted (Oslo), Stodola, Tygmont, Le Madame, DK.Kadr, Zacisze (Warszawa) oraz projekty muzyczne: Grupa Swobodnej Improwizacji (1977) (wyróżnienie na Mokotowskiej Jesieni Muzycznej), Kanal (1980), TransMaSter (2001), Amok.Positiv (2003). Współpracował m.in z Kryzys, Tilt, Nina Hagen, Andrej Nebb (De Press), Le Plastique Mistification, Milo Kurtis, Sławomir Gołaszewski, Maciej „Magura” Góralski.Najchętniej wypowiada się w realizacjach łączących dźwięk z obrazem i ruchem.

MIECZYSŁAW ELIGIUSZ LITWIŃSKI - kompozytor, śpiewak, multinstrumentalista - gra na wielu instrumentach Wschodu i Zachodu. Komponował muzykę do teatru i do tańca współczesnego i rozwijał swoją karierę solową. Prowadził własne zespoły (m.in. Litwinski Ensemble and Choir, orkiestrę kameralną złożoną z muzyków grających na klasycznych instrumentach zachodnich i wschodnich oraz chór złożony ze śpiewaków - solistów wykształconych przez kompozytora). W Polsce współpracuje m.in. z teatrami: "Węgajty","Gardzienice", "Wierszalin", "Montownia", a także jest członkiem sekstetu kompozytorów polskich grających głównie muzykę free, o nazwie "Kawalerowie Błotni". Tworzy własne spektakle (Missa Pagana,"misterium polne" - spektakl plenerowy wiejski - z własną muzyką i reżyserią).

MARCIN KRZYŻANOWSKI – wiolonczelista, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej. Studiował grę na wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Krakowie. Kompozycję studiował prywatnie u Bogusława Schaeffera. Jest członkiem Stowarzyszenia Wykonawców Nowej Muzyki "Muzyka Centrum". Był kierownikiem muzycznym warszawskiego Teatru Rozmaitości (1990 - 91). W latach 1998 - 2001 - dyrektor naczelny i kierownik artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi (1998 - 2001).

NINA NU – polska piosenkarka i aktorka. Ukończyła Studium Wokalno-Aktorskie przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Przez siedem lat pracowała w teatrze Syrena, równocześnie współpracując ze studiami dubbingowymi, Kabaretem Olgi Lipińskiej oraz Dziennikiem Telewizyjnym Jacka Fedorowicza. W latach 90. występowała z Tomaszem "Konfi" Konfederakiem w zespole "Dzieci Mona Lisy". Zasłynęli wówczas jako autorzy hymnu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale wkrótce zaprzestali działalności. Spotkali się ponownie jesienią 1999 roku i założyli duet "HA-DWA-O!". Zespół ten wydał dwie płyty z jej udziałem. Zespół "HA-DWA-O!" otrzymał nominację do Fryderyka w kategorii "Album Roku – dance, techno, elektronika" za rok 2000; dwie nominacje do plebiscytu "Superjedynki". W marcu 2003 roku spotkała Pawła Gawlika, z którym współtworzyła zespół "Analog". Współpracowała również z zespołami "a.n.t" oraz "Przemyśl", a także z zespołem "Wiolonczele z miasta", z którym nagrała płytę "No i Monika" (2007). W roku 2008 wraz Andrzejem Bonarkiem (jako "Wierzbicka i Bonarek") przygotowała płytę "Moja Emily Dickinson" z muzyką do wierszy amerykańskiej poetki.Obecnie śpiewa w zespole Żywiołak oraz bierze udział w wielu muzycznych projektach m.in. terenNowy, Improvision.

0 komentarze: